Event Summary

"Byzantion, Nova Roma, Constantinople, Stanpoli, Darülhalife..” It is the cradle of civilizations that has been mentioned by many names throughout history; Istanbul is a living example of history and culture! Where do you think the place that carries the historical and cultural heritage of Istanbul in its arms for centuries? Of course, it is undoubtedly the Historic Peninsula!  I...

Event Duration

7 Hours

Includes

Insurance
Guidance

Excludes

Transportation, Museum tickets, Lunch, Drinks

Weather Conditions

13°
23.04
14°
24.04
11°
25.04
12°
26.04
13°
27.04

Event Location

Binbirdirek, Sultan Ahmet Parkı No:2, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

Comments / Evaluation


 I highly recommend to anyone looking to get a more special experience in Istanbul!

İstanbul'un en iyi yerleri, en iyi yemekleriyle birlikte.. Harikaydı.

Our Guide was great, very knowledgeable, informative and friendly.Hagia Sofia and Topkapi Palace were the highlights of our trip.My husband and I had a great day. Thanx so much.

İstanbul'a geldiğimiz ilk gün bu tura katıldık. Tatile bayağı hızlı bir başlangıç yapmış olduk. Ama anladım ki en doğrusunu yapmışız. Görülecek o kadar fazla yer var ki! Tursuz yarısını bile göremezmişiz.

Fazla yorucu. Bence her bir müzeye bir gün ayrılmalı. Doğru dürüst gezemedik. Hızlı hızlı görmüş olduk..

absolutely fabulous tour!

Topkapı sarayı nasıl bişeysin ya..

İstanbulluyum, şehirdışından gelen misafirlerimiz için bu turu ayarladık. Fakat ben sanırım daha çok keyif aldım. On kere gitmişimdir yere batan sarnıçına ama böyle gezmemiştim.

Rehber gerçekten çok önemli bir faktör. İstanbulda özellikle. Rehber kötüyse hiçbir şey anlamıyorsun. Fakat bizim rehberimiz aşırı tatlı bi insandı. Sorduğumuz soruların hepsine cevap verdi sallamamazlık yapmadı. Ayasofya'yı tüm detalylarıyla biliyorum artık. Bir çok noktayı bir günde gezebildik. Ellerine sağlık

İyiki istanbulu böyle rehberli gezmişiz başka türlü bir anlamı olmazmış