Event Summary

After our first stop, we will start our tour of Cumalıkızık. After the conservation and renovation works in the village, we are visiting some of the 270 houses and Ethnography Museum. In Cumalıkızık Village, we will visit the Guest House, Art House, Shepherd's House, Ethnography Museum and try to pass the Gin Range, which is the narrowest in the world.

After our Cumalıkızık trip, we begin...

Warning

Comfortable walking shoes or sneakers should be preferred during the trip. Cardigans and so on for the night. Don't forget to take clothes, lip-protective cream and hat for all our day trips, a small bag for shopping and most importantly the camera and spare memory card and charger kit. The seat number cannot be promised and guaranteed during the tour.

Event Duration

14 Hours

Includes

Guidance
Insurance
Breakfast

Excludes

Lunch, Museum Tickets

Weather Conditions

13°
23.04
14°
24.04
11°
25.04
12°
26.04
13°
27.04

Event Location

Hasanpaşa, Fahrettin Kerim Gökay Cd. No:27/1

Comments / Evaluation


Rehber anlatımı yetersiz kaldı. Bir de yabancı arkadaşlarımı götürmütüm bu anlada biraz hayal kırıklığı yaşadık.

Lovely country, lovely people and delicious food! Great getaway route for one day.

Great ride!

Sabah Cumalıkızık'ta yaptığımız kahvaltı günün yıldızı oldu. Onun dışındaki evler, cin aralığı vs çok ilgimi çekmedi. Feribot yolculuğu da çok güzeldi bizim için, sadece çay kahve feribotta abartı derecede pahalı.

It was a great day when we took this ride in September. Sunshine with cool breeze on summer day. I totally enjoyed "non-professional" commentary by the captain all the way to the Mudania! We saw many buildings with their history and interesting stories. I was rather interested in more.. We got more than we expected.

I will be back soon to visit again some of the amazing parts of İstanbul and will use the tour bus again.

Sanki ailemle kendi arabamızda bizbize yolculuk yapıyormuşuz gibi hissettim. Tur havası yoktu kendi kendimize de istediğimiz gibi gezebildik. Sabah kahvaltısı lezizdi. Sonrasında uluabat göllerini gördük. Mudanyadaki yemek de gayet iyiydi. Dönmeden mutlaka trilyeden zeytin almayı unutmayın. Biz tadımlık almıştık ama yetmedi. Genel olarak fazlasıyla memnun kaldık yani.

Yalnızca cumalıkızık için bile gidilir. Çok güzeldi.

Hayatımda yaptığım en iyi kahvaltıyı cumalıkızta yaptım. İnanılmazdı. Sofrayı baştan sona donatıyorlar. Reçeller hamur işleri vs. nası bu kadar ucuz anlamış değilim. Genel olarak da çok tatlı bi yer zaten.