Event Summary

Desert Safari Adventure In Dubai

Are you ready to go on an adventure in the deserts of Dubai, among the sand dunes? Then make your reservation now! We will leave the hotel and arrive in 45 minutes, and after a brief info, the excitement of safari will begin with our 4x4 vehicles in the vast, postcard-like landscape of the desert. After we leave the camel farms behind and ...

Warning

Our Safari vehicles are shared for 6 people. The service is stated as per person in a 6-person vehicle. If you request a private car, payment of 6 people is required. Safari tours are recommended to dress in the desert climate.

Event Duration

6 Hours

Includes

Transfer
Guidance
Insurance
Drinks
Dinner

Excludes

Atv and Buggy

Weather Conditions

23°
23.04
23°
24.04
25°
25.04
31°
26.04
24°
27.04

Event Location

Near Al Qiyada Metro Station

Comments / Evaluation


Katıldığım için pişman değilim ama midem mahvoldu. Öne oturdum ama fayda etmedi. Çok sarsıntılı bir yolculuk ve sonrasında sıcak insanı altüst ediyor

Çölde zaman geçirmek inanılmazdı. Hayatım boyunca unutamayacağım anlar yaşadım. Bir yandan adrenalin bir yandan büyülü bi sakinlik… Kesinlikle katılın derim.

 Dance shows, camel ride, sand surfing, lovely people and entertainment. As tourists we had what we wanted.

 I can't explain in words.. Thanks so much Mottojoy fot this unique moments

Çöl konsepti harika. Akşam katıldığımız şova bile sadece bu parayı ödersin yani

Dubai'nin olmazsa olmazı bence. Masal gibi bir atmosferde adrenalin heyecanı yaşıyosun. Harikaydı

Kesinlikle dubaiye özgü yapılmadan dönülmemesi gereken bi aktivite. Bir de yanlış tur seçip arabalardan dolayı çok sorun yaşayan insan olduğunu öğrendik. O yüzden mottoyu tavsiye ederim.