Yolculuk Sırasında Size Eşlik Edebilecek 10 Kitap Önerisi

0
348

Bir yerden bir yere giderken,  varış noktamızda bizi bekleyenlerin heyecanıyla dolup taşarken, bize hissiyatlarıyla eşlik edecek kitapların olması harika bir durumdur. Bazen tam olarak hissettiklerimizi anlamamıza yardımcı olan, bazen de başka bir bakış açısından yeni farkındalıklar geliştirmemizi sağlayan karakterler, olaylar, öyküler elimizden düşmez hale gelir.

Berrak bir suyun kıyısında, çiçek kokularıyla gelen rüzgarda… Dalgaların sesini dinleyip, tenimize güneş değerken, ya da gün batımına doğru ilerlerken okudukça okuyasımız gelir… Çünkü kendi yolculuğumuzu yaparken, bize aslında en iyi kitaplar taşıyıcılık yapar.

İşte size yolculuk sırasında okumanız gereken 10 kitap!

SEYAHAT SANATI – Alain de Botton

Yeni bir tatil planına başladıysanız, şu anda bavul hazırlıyorsanız ya da sadece başlığı ilginizi çektiyse bile bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Listemizin başındaki bu kitap, bir seyahatin başlangıcından bitişine, olay kurgusuyla insanı alıp götürüyor. Yola, yeni yerlere, ve insana dair düşünmeye sevk eden bu kitap, seyahat etme algınıza bambaşka bir boyut getirebilir. Bu kitap tatil sırasında okunması gereken kitapların başında gelmektedir.

KÜÇÜK PRENS – Antoine de Saint-Exupery

Eğer hala bu kitabı okumadıysanız, bir sonraki yolculuğunuza çıkmadan önce mutlaka yanınıza alın. Gideceğiniz yerde, parıl parıl parlayan bir gökyüzü varsa hele, keyfi bambaşka olacaktır. Küçük Prens’in gözünden yıldızlara bakınca, kastettiğimi anlayacaksınız. Bir okuyanı tekrar tekrar okumaya sevk eden bu kitap, ilk sayfasından itibaren kalbinizi çalacak ve nasıl bittiğini anlamayacaksınız. Geriye, hayatın içindeki küçük sandığımız olaylara karşı, tatlı bir bakış açısı bırakacak.

BİZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ – Barış Bıçakçı

Barış Bıçakçı’nın 2011 yılında vizyona uyarlanan bu romanı, dostluk ve aşkın karmaşık ilişkisini anlatıyor. Kendine has mizahıyla, oldukça özgün ve duygu yüklü bir hikaye..Bir duraktan diğerine giderken, bu iki erkek bir kadın karakteri de yanınızda götürmenizi tavsiye ederim. Hayranlık uyandıran cümleleriyle bir solukta bitecek cinsten.

YOLDA – Jack Kerouac

Seyahat sırasında okunması gereken kitaplardan bir diğeri de Jack Kerouac’ın “Yolda” kitabı. Beat Kuşağı terimini ilk kez kullanan yazarımızın kült hale gelmiş en sevdiğim kitabıdır. Tatilde aradığınız gerçek bir özgürlük hissiyse, genel toplumsal algılara başkaldırması ve kapitalist çarklara meydan okumasıyla size aradığınızı misliyle verecektir.  Eğer, “Hiç dönmek istemiyorum!” diyeceğiniz bir yerdeyseniz, dikkatli olun. Bu kitap gerçekten de dönüş biletinizi yaktırabilir.

MARTI – Jonathan Livingston

“Özgür olabiliriz, uçmayı öğrenebiliriz!”

Diğer martılara uymayan, yeni ufuklar peşinde daha yükseğe uçmanın derdinde olan bir martının hikayesi… İnsanı ilk andan yakalayan bu kitap, bize şartlar ne olursa olsun kendimizi sınırlamamız gerektiğini anlatıyor. Seyahat etmenin, sadece bir yerden bir yere gitmek demek olmadığını insana en güzel zamanda hatırlatıyor.

BİR ÇİFT YÜREK – Marlo Morgan

Yeni bir iş için Avusturalya’ya giden Marlo Morgan’ın,  Aborjinlerle yaptığı yolculuğun hikayesini anlatır. Manevi yönüyle herkesi derinden etkileyen bu kitabı okumak yolculuğunuza büyük bir tat katacaktır. Yazarın yaptığı yolculuk boyunca yaşadığı değişime tanıklık ederken, siz de içinizde değişen şeyler bulabilirsiniz. İçerdiği güçlü mesajıyla, satış rekorları kırmış olması insanı hiç de şaşırtmıyor. Bir Çift Yürek, seyahatiniz sırasında veya tatilde dinlenirken sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitaptır.

YABANCI – Albert Camus

Albert Camus’nün, çok satanlardan düşmeyen en bilinen kitabı Yabancı. Devamlı bir anlam arayışı ve bilinç çatışmasıyla, insana yabancılığı muhteşem bir biçimde anlatıyor. Olaylar karşısında kayıtsız kalmanın, aslında bizi nerelere götürebileceğini görüyoruz. Kitaptan kafanızı kaldırdığınız anda, “Eyvah!” etkisi yaratabilir. Dolayısıyla geç kalmadan okumaya bakın derim.

FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU – İlhami Algör

Filminde, başrolü Erdal Beşikçioğlu’nun canlandırdığı Arif karakteri, keşke karşıma geçse de karşılıklı muhabbet edebilsek, dedirtmişti bana. Özellikle kalbinizi kıran, acılı ilişkileriniz olduysa, altını çizebileceğiniz çok fazla cümle veriyor kitap. Derin bir aşkın, devrik ve yarım kalmış hikayesi.

DELİRMEK BELİRMEKTİR – Can Bonomo

Müzisyen kimliğiyle tanıdığımız Can Bonomo, aslında disiplinler arası çalışan bir sanatçı. Zira kitabının kapak çizimlerini de kendisi yapmış. Metaforlar ve kelime oyunlarıyla dolu şiirleri, hepimizde var olan hislerle kendine özgün olmayı başarmış. Kendisi de kitabı için, “ Delirmek Belirmektir, çünkü bu hayata dair olan en güzel şeyler, ya en çarpıcı şeylerdir ya da hiç yokturlar.” diyor.

ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR – J.D. Salinger

Çavdar Tarlasında Çocuklar, Salinger’in tek kitabı. Buna karşılık yazar, dünya edebiyatından asla adını sildirmeyecek bir kitap yazmayı başarmış. Çocukluk ve masumiyeti çarpıcı olaylar etrafında anlatıyor. Ergenlik çağındaki bir çocuğun, yetişkin dünya karşısında varoluşunu tüm vuruculuğuyla karşımıza çıkarmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here