Tatilinizi Nasıl Daha Verimli Geçirebilirsiniz ?

0
309
tatilinasilverimligecirebilirsiniz

Belki de günlerce, aylarca beklediğiniz, her gece hayalini kurduğunuz o an; Tatil… Evet tatile çıkıyorsunuz sonunda.Uçak biletleri, oteller, rezervasyonlar derken ciddi bir mesai harcadınız ve her şeyin kusursuz olmasını istiyorsunuz. Peki sizce kusursuz tatil nedir ? Dinlenmek ,deliler gibi eğlenmek, yeni yerler keşfetmek… ? Aslında tatil anlayışınız her ne olursa olsun tatilinizi verimli geçirmek mümkün, sadece bir yere gitmiş olmak için gitmemeli gittiğimiz yerin her türlü imkanından faydalanmalıyız.İşte biz de size koca bir yılın belki de bu en değerli zamanlarını nasıl daha verimli hale getirebileceğinizin ipuçlarını veriyoruz.

1-Seyahat Planı Yapın

Tatile gitmeden önce rotanızı kesinlikle belirleyin.Evet ’’Kafa nereye, biz oraya’’ felsefesi bazı zamanlar işe yarayabilir. Ama söz konusu verimli bir tatil ise planlı olmakta her zaman fayda var. İnternetten edinebileceğiniz milyonlarca kaynak ile gideceğiniz yerleri belirleyebilirsiniz. Gideceğiniz yerleri, mesafeleri ve ulaşım araçlarını önceden belirlemek size çok büyük bir zaman kazancı sağlayacaktır .Bu sayede geri kalan her şeye daha çok vakit ayırmış olacaksınız. Ayrıca gerekli biletleri de önceden alın tabii .Kimse bu değerli vakitleri gişe kuyruklarında harcamak istemez.

tatilplani

2-Öğrenin

Gittiğiniz yerin kültürünü ve tarihini özümsemek çok önemli. Çünkü seyahat etmek öğrenmenin en etkili ve eğlenceli yollarından biri. Gezi planınızdaki yerlerin ünlü eserlerini, doğal güzelliklerini, kültürünü öğrenmeli, yalnızca fotoğraf çektirmek için gitmekten fazlasını yapmalısınız. Bu sayede her gittiğiniz yer size bir şeyler katacaktır. Bu konuda İlber Ortaylı da şöyle bir şey demiş bir yazısında: ‘’ Bizim insanımız seyahatlerini bilinçsizce yapar. Nerede, ne öğrenebileceğinden çok oraya gitmeyi ve orada bulunmayı önemser. Bir nevi insanımız bavul gibi gezer. Gezer de harita bilmez. Bavul da öyledir, harita bilmeden oradan oraya savrulur!”
verimlitatilyapilir

3-Not Tutun

Seyahat öncesinde mutlaka gezip göreceğiniz yerleri not edin. Okuduğunuz,araştırdığınız şeyleri bir not defterine yazmak onları daha akılda kalıcı hale getirecektir. Ayrıca gezip gördüğünüz yerler hakkında da minik şeyler yazıp, kendinize küçük bir seyahatname oluşturabilirsiniz. Her tatilin ayrı bir hikayesi var sonuçta. Ayrıca geri dönüp bu yazıları okuduğunuzda kendinizi tekrar orada hissedebilirsiniz.

verimlitatilnasilgecirilir

4-Deneyin

Şüphesiz ki gittiğiniz her yere has olan bir çok şey olacaktır.Yemekler,aktiviteler,eğlenceler … Lütfen bunları denemekten çekinmeyin.Belki de hayatınızda bir daha göremeyeceğiniz,bir daha yapamayacağınız şeyleri deneyimleyecekseniz.Size ne çok şey katacağını bir düşünün. Tabii hepsini deneyeceksiniz diye bir kaide yok. Özellikle bu yerel değerleri bir rant kapısı olarak görenlere de dikkat edin deriz.

iyibirtatil

5-Kendinize Vakit Ayırın

Gezmek,görmek,yeni şeyler keşfetmek kesinlikle çok önemli. Ancak tatilin asıl amaçlarından biri de kendinize vakit ayırmak. Tatilinizi bir koşuşturmaca haline getirmeyin. Sevdiklerinize vakit ayırmayı ve biraz dinlenmeyi de ihmal etmeyin.
tatildeneleryapilir

İlginizi çekebilir : Haftasonu Tatilinizi Nasıl Değerlendirebilirsiniz ? (2-3 Günlük Tatil Planları)

Bu yazımızda sizlere tatilinizi nasıl daha verimli hale getirebileceğinizi anlatmaya çalıştık.Tatilinizi daha da verimli hale getirip en uygun fiyattan bir çok aktiviteye ulaşmak isterseniz mobil uygulamamızı indirebilirsiniz.Şimdiden iyi tatiller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here