Rüya Gibi Bir GAP Turu

0
207

Seyahat etmenin insanı değiştirdiği söylenir. Yeni insanlar tanımak, yeni yerler görmek, yeni yollar keşfetmek kim bilir belki de bilgeliğin başlangıcıdır. Binlerce yıllık bir kültüre, tarihsel mozaiklere ve Anadolu mutfağının en güzel lezzetlerine ev sahipliği yapan Güneydoğu Anadolu yolculuğumuzun detaylarına bakalım.

Diyarbakır’dan Şanlıurfa’ya tarih dolu, unutulmaz bir yolculuğa hazır mısınız?

Tarih Kokan Şehir Gaziantep

Zeugma Mozaik Müzesiyle, Gaziantep Kalesiyle, Dülük Antik Kentiyle ve Medusa Cam Müzesiyle tarihe ışık tutan, onu anlamlandıran ve zenginleştiren bir şehir Gaziantep. Antik dönem ve Roma dönemine ait mimarisiyle muazzam bir kültürel zenginlik barındıran bu Gaziantep, aynı zamanda yöresel mutfağıyla da pek çok ziyaretçi için bir lezzet durağı.

Gaziantep, fıstığıyla, baklavasıyla, kebabıyla, salça ve baharatlarıyla ruhunuza olduğu kadar damağınıza da hitap edecek bir şehir.

Peygamberler Şehri Şanlıurfa

Türkiye’nin inanç turizmi açısından en zengin şehirlerinden biri olan Şanlıurfa mahlasından da anlaşılacağı gibi pek çok dini inançtan izler taşıyan nadir şehir.

Şanlıurfa’da kesinlikle görmeniz gereken yerler: Balıklıgöl, Aynzeliha Gölü, Halil-Ür Rahman Cami, Şanlıurfa Kalesi, Göbeklitepe, Arkeoloji Müzesi, Eyyüp Peygamber Makamı. E Şanlıurfa’ya gelmişken Urfa kebaptan, çiğ köfteden, mırradan tatmadan olmaz değil mi?

Medeniyetler Beşiği Diyarbakır

Yaklaşık 10.000 yıllık bir tarihe sahip olan Diyarbakır, Babiller’den Ninova’ya, Roma’dan Osmanlı’ya kadar çok geniş bir kültür yelpazesine sahip olan, yalnızca Güneydoğu’nun değil Türkiye’nin en özel şehirlerinden biridir.

Türkiye’nin en kalabalık 12. şehri olan Diyarbakır nam-ı diğer “Doğunun Paris’i” göze hitap ettiği kadar damağa da hitap eden eşi benzeri olmayan bir cazibe noktası.

Diyarbakır Surları, Urfa Kapı, Mardin Kapı, Keçi Burcu, On Gözlü Köprü, Dört Ayaklı Minare ve Tarihi Hasan Paşa Hanı yolunuz Diyarbakır’a düştüyse kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında.

Taş Evler Şehri Mardin

Yüzlerce yıl Türk, Arap, Süryani ve Ezidi kültürlerini bir arada yaşatabilmiş Mardin, manastırlarıyla, kiliseleriyle ve camileriyle kültür turizminin mihenk taşlarından biridir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin güzide şehirlerinden biri olan Mardin, insanlarının hoşgörüsüyle de bilinen, Türkiye’nin en misafirperver şehirlerinden biri olarak hafızalara kazınmıştır.

Ulu Camii’yle, Zinciriye Medresesi’yle, Deyrul Zarafan Manastırı’yla, Kırklar (Mor Benham) Kilisesi’yle, Dara Antik Kenti’yle ve Mardin Müzesi’yle tarihe ışık tutan Mardin’i ölmeden önce gezilmesi gerekenler listesinin en başına yazabilirsiniz.

Nemrut’un eteklerinde bir şehir Adıyaman

Dünyada üzerinde güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer olarak bilinen Nemrut’un eteklerine kurulmuş bir şehir olan Adıyaman, bununla birlikte dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Öyle ki tarihi kalıntılara göre M.Ö 7000 yılına kadar bulgular bulunan Adıyaman’da pek çok medeniyetin doğup öldüğü bilinmektedir.

Adıyaman’da kesinlikle görmeniz gereken yerler şu şekilde: Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Perre Antik Kenti, Kahta Kalesi, Arsemia Antik Kenti.

En uygun fiyatlı GAP turlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here