Sedir “Kleopatra” Adası

0
117

Marmaris’in göz bebeği, efsanelere konu olmuş eşsiz güzellikteki kumsalıyla ve berrak deniziyle benzersiz bir turistik noktadan bahsedeceğiz bugün: Sedir Adası, bir diğer adıyla “Kleopatra Adası”.

Sedir Adası, her sene altın rengi kumlarıyla yurt içinden ve yurt dışından pek çok turiste kucak açıyor. Marmaris’e 16 km. uzaklıkta, Ula İlçesi’ne bağlı Gökova Körfezi’nin doğusundaki mini bir ada olan Sedir Adası pek çok doğal ve tarihi güzelliğe ev sahipliği yapıyor.

Efsaneler Adası: Kleopatra ve Sezar’ın Gizli Aşkının Tek Tanığı

 

Adını, günümüzde örneğine rastlanmasa da antik dönemlerde adada çok sayıda bulunan Sedir ağaçlarından alan bu adanın “Kleopatra Adası” olarak anılmasının sebebi, inanışa göre Mısır’ın eşsiz güzellikteki prensesi Kleopatra ve Romalı hükümdar Antonius’un gizli aşklarını burada yaşamış olmalarıdır. Kleopatra, rivayete göre adanın kumunu beğenmemiş ve Afrika’dan, plaj için ülkemizde başka bir örneği bulunmayan altın renginde özel kumlar getirtmiştir. Kleopatra ve Antonius’un, Marmaris’in bu eşsiz güzellikteki turkuaz renkli koyunda yüzdükleri düşünülünce, burada yüzerken kendinizi adeta bir masalın içinde hissediyorsunuz!

“Altın Rengi” Kleopatra Plajı

Cam gibi berrak suları ve altın kumlarıyla adanın tek yüzülebilir noktası Kleopatra Plajı olarak belirlenmiştir. Kleopatra Plajı’nda altın rengi kumlardan az miktarda kalması dolayısıyla adadan kum götürmek yasaklanmıştır. Sedir Adası’nda güneşlenmenin ve yüzmenin tadını çıkardıktan sonra, adanın tarihi güzelliklerini görmenizi tavsiye ederiz.

Roma Dönemi’ne Ait Eşsiz Bir Tarihi Miras: Cedrae Antik Kenti

Tarihte Rodos Karşıyakası’nın önemli bir merkezi olan Cedrae Antik Kenti burada bulunmaktadır. İyi şekilde muhafaza edilmiş antik tiyatroyu, Agora’yı, nekrapolisi ve günümüzde sadece temellerine ulaşılabilmiş meşhur Apollon Tapınağı’nın kalıntılarını bu benzersiz müze-adada görebilirsiniz. Adada Cedrae Antik Kenti’ne ait ilk yerleşim yeri olduğuna inanılan, tertemiz doğası, havası ve suyuyla ünlü Çamlı Köyü ve eşsiz güzellikteki Boncuk Koyu görülmesi gereken yerlerden.

Nasıl Gidilir?

Çamlı Köyü’nden Sedir Adası’na dolmuş teknelerle, Marmaris’ten Sedir Adası’na düzenlenen günübirlik tekne turlarıyla veya özel tekne servisiyle adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuş tekneler için gidiş-dönüş ücreti 30 TL olup, 70-100 TL arasında değişen fiyatlarıyla isteğiniz doğrultusunda size en çok uyan tekne turunu da seçebilirsiniz. Kleopatra Adası ve Plajı’na giriş ücreti 30 TL;  şezlong kiralamak ise ücretsizdir. Sedir Adası’nda kamp yapmak ve konaklamak mümkün değildir.

En uygun fiyatlı tatil turları için MottoJoy‘a gel 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here