Kapadokya’da Gezilecek Yerler

0
224

60 milyon yıllık bir tarihe sahip Kapadokya’da tarihi bir yolculuğa çıkmaya hazır mısın? Güzel Atlar Ülkesi olarak anılan Kapadokya, tarih boyunca Hititler, Persler, Asurlular gibi pek çok Anadolu ve Mezopotamya uygarlığına ev sahipliği yapmış ve tüm bu kültürel izleri günümüze kadar yaşatabilmiş nadir tarihi miraslardan biridir. Kapadokya‘da gezilecek yerler için yazımıza göz atabilirsiniz. 😉

Doğasıyla, kültürüyle, sanatıyla ve elbette efsaneleriyle meşhur Kapadokya, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist için önemli bir cazibe noktası olarak karşımıza çıkıyor. Her taşı tarih kokan Güzel Atlar Ülkesi’nde kesinlikle görmeniz gereken 7 yer 🏛️

Ihlara Vadisi

Dünya’nın en özel kanyonlarından biri olan Ihlara Vadisi, antik dönemlerde insanların yaşadığı en büyük kanyonlardan biri olarak bilinmektedir. Kayaç ve kayaların oyularak yapıldığı kilise ve manastırlarıyla meşhur Ihlara Vadisi, Hristiyanlar için en önemli turizm yerlerinden biri.

Binlerce yıllık volkan patlamalarıyla oluşan Ihlara Vadisi, Melendiz Nehri ile hayat bulurken vadinin derinliklerinde mikroklima bir iklim yaşanmaktadır.

Üçhisar Kalesi

Kapadokya’nın en büyük ve en ihtişamlı Peri Bacası olan Üçhisar Kalesi, Erciyes ve Hasandağ’ın püskürttüğü lavlardan oluşan bir oluşumdur. Kapadokya’nın en yüksek yeri olan Üçhisar Kalesi, bölgenin tüm güzelliklerini ayaklarınızın altına seriyor.

Yüksekliği yaklaşık olarak 1350 metre olan Üçhisar Vadisi, Roma İmparatorluğu’nun tarihsel izlerini taşırken aynı zamanda Hristiyanlar için dini anlamda çok önem taşıyan bir yerdir.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Kapadokya’da gezilecek yerler arasında Rahipler Vadisi adıyla bilinen Paşabağ Vadisi, Kapadokya’nın ikon haline gelmiş şapkalı Peribacaları’nın en güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Peri Bacaları arasında uzun yürüyüşler yapabileceğiniz yollara sahip Rahipler Vadisi, dünyanın pek çok yerinden binlerce kilometreyi aşıp gelen turistlerin akınına uğrayan bir turistik bölge.

Göreme Açık Hava Müzesi

Bölgenin en tarihi yerlerinden biri olan Göreme Açık Hava Müzesi, Aziz Basileus öğretileri etrafında şekillenmiş bir dini eğitim yeri olarak tarihte yerini almıştır. Kilise, manastır ve şapelleriyle meşhur Göreme’de, Hristiyanlık ile ilgili pek çok farklı düşünce ve görüşle karşılaşacak ve 1000 yıllık bir tarihi deneyimleyeceksiniz.

Aşk Vadisi

Yaklaşık 5000 metre uzunluğa sahip Bağlıdere Aşk Vadisi, 60 milyon yıllık bir tarihi gözler önüne seriyor.

Aşk Vadisi’nin hikayesi nedir?

Rivayete göre geçmiş zaman içinde köyün birinde iki aile arasında bir kavga çıkar ve köy ikiye bölünür. Aileler uzun yıllar süren bu kavgaya günün birinde bir son vermek isterler ve köyden iki genci tanıştırırlar. Zaman içinde bu iki genç birbirlerine aşık olur evlenmek isterler ancak aileler buna karşı çıkarlar. Genç aşıklar her şeyi göze alıp yine de evlenirler. Bunun üzerine düşman aileler erkeği öldürürler ve kız da bu acıya daha fazla dayanamayıp intihar eder. Aşk Vadisi ya da diğer bir adıyla Aşıklar Vadisi’nin adı işte bu hikayeden gelmektedir.

Derinkuyu Yer Altı Şehri

İlk Anadolu uygarlıklarından olan Hitit ve Asurlular’a ait yoğun bir tarihi barındıran yer altı şehri Derinkuyu, çok özel ve gizemli bir mimariyi barındırıyor. Roma, Bizans ve Osmanlı’ya ait pek çok tarihi iz bulunan Derinkuyu Yer Altı Şehri’nde sayısız kültürel ve doğal mirasa ulaşacaksınız.

Güncel Kapadokya balon turu fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Üç Güzeller

Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Üç Güzeller, efsaneler ve mitler diyarı desek yanılmayız.

Hüzün dolu bir aşk hikayesi

Efsaneye göre Kapadokya kralının kızı bir çobana aşık olur. Kralın tüm karşı çıkmalarına rağmen prenses ikna olmaz ve çobanla evlenir. Prenses ve çobanın zaman içinde çok güzel bir çocukları olur ancak kralın öfkesi tüm bu güzelliklerden daha büyüktür. Kral, bir gün çocuklarıyla birlikte saraydan içeri girmeye çalışan prensesi ve çobanı yakalatmak için emir verir. Tam o sırada prenses Allah’a öyle bir yakarır ve der ki “Allah’ım bir mucize yarat, bizi bu zulümden kurtar.” Allah onun duasını kabul eder ve üçünü de birer taşa dönüştürür. Bu üç taş Üç Güzeller’i temsil etmektedir.

En uygun fiyat garantisiyle tatil keyfini yaşamak için Mottojoy uygulamasını indirmeyi unutma 😉

App Store: Mottojoy App
Play Store: Mottojoy App

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here