Kapadokya Balon Turu Hakkında En Çok Sorulan Sorular

0
819
kapadokyabalonturlarivefiyatlarinekadar

Türkiye’de en çok merak edilen ve bu sebeple en çok ziyaret edilen bölgelerin başında gelen Kapadokya, Orta Anadolu’da Nevşehir bölgesinde bulunmakta olan hem tarihi hem de eğlenceli zaman geçirilebilecek turistik bir bölgedir. Kapadokya’yı akılda kalıcı hale getiren peribacaları çevrede bulunan volkanların lavları sebebiyle oluşmuş, doğa koşullarıyla birlikte şekillenmiştir. Eşsiz bir görüntüye sahip olan bu bölgenin her bir tarafı muhteşem manzaralarla doludur. Kapadokya’nın en ünlü etkinliği olan balon turlarıyla bu manzaralara şahitlik edebilir, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Kapadokya Balon Turu için en çok merak edilen konular hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında Balon Turu için aklınızda bulunan soruların cevaplarını kolayca bulabilirsiniz. Eğer merak ettiğiniz başka sorularınız da varsa yorum kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Balonlar Nasıl Çalışır?

Bu soru genellikle yükseklik korkusu bulunan ve durumu kontrol edemeyeceğini düşünen insanların en çok sorduğu sorulardan biridir. Ancak çalışma mekanizmasını anladıktan sonra gönül rahatlığıyla balon ile seyahat edebileceğinizi anlayacaksınız.

Sıcak hava balonu üç ana malzemeden oluşur. Balonun kendisi, ısıtma cihazı ve sepet. Anlaşılacağı üzere sepet olan kısım yolcuların bulunduğu geniş ve sağlam bir bölmedir. Yukarı kısımda bulunan ısıtma cihazı ise güçlü bir ateş ile ısıyı oluşturup balonun kubbe olan kısmına sıcak hava doldurarak kubbe kısmının şişmesini ve bu sayede balonun havalanmaya başlamasını sağlar. Kontrol pilot tarafından sıcaklık değiştirilerek sağlanır.

kapadokyabalonnasilcalisir

Balonun Üst Kısmı Hangi Malzemeden Yapılmıştır?

Genellikle balonun kubbe şeklinde olan bölgesinde yırtılmaz naylon kullanılır ancak polyester ve diğer malzemelerin de kullanıldığı balonlar üretilmiştir.

Kapadokya Balon Turu Ne Kadar?

Tecrübeli ve alanında uzman ekipler eşliğinde güvenli bir balon turu yapabilmek için seçtiğiniz firmayı iyi araştırmanız gerekir. Genellikle Kapadokya balon turu fiyatı kişi başı 600 TL ile 750 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar yılın belirli dönemlerinde değişim gösterebilmektedir.

Balon Uçuşları Hangi Saatlerde Yapılır?

Çoğunlukla balon uçuşları günün erken saatlerinde yapılır. Uçuşun gün doğumunun ardından yapılmasının sebebi sağlıklı bir uçuş için sakin rüzgarın gerekli olmasıdır.

Balon Turu Ne Kadar Sürer?

Balon turları toplamda 3-4 saat arasında zaman alır. Başlangıçta balonun şişirilmesi ve hazır hale getirilmesi 30 dakika kadar sürer.

Balon Uçuşları Kaç Metre Yükseklikte Yapılır?

Balon uçuşları genellikle ağaç seviyelerinin 900-1000 metre kadar üzerinden gerçekleştirilir. Çok daha yüksekten uçuş yapmak ilk başlarda keyifli olsa da uzun süre kuşbakışı izlemekten sıkılabilirsiniz. Bu sebeple genellikle alçak uçuşlar tercih edilir.

Yükseklik Korkusu Olan Biri Ne Yapmalı?

Yükseklik korkusu olan biri için en önemli şey doğru bilgiyi öğrenmektir.Balon uçuşları yüksek bir yerde durma hissiyatı vermez. Kenarlıkları yüksek olan sepetler rüzgarın esintisini hissettirmediği gibi sallanma da yapmaz bu şekilde his olarak da gerçek olarak da sağlam bir balon turu yapmış olursunuz.

Balona Nasıl Yön Verilir?

Balon yön verilerek hareket ettirilemez. Sıcak hava balonları rüzgarın yönüne göre hareket eder. Pilot gerekli rüzgar için sıcaklığı artırıp azaltmak suretiyle doğru rüzgarı bulur ve istenilen yerlerin gezmesi sağlanır.

Bu içeriğimizde sizlere Kapadokya balon turu hakkında en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık. Aklınızdaki sorular için dilediğiniz zaman bize ulaşabilir, öneri ve görüşlerinizi rahatlıkla bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here